Back to the Home Page Go to the bottom of the page

Club Championships

      2014 winners
The Carter Trophy Club Championship:-
The rider with the greatest average speed over 10, 25, 50 and 100 mile time trials.
Previous WinnersNot Awarded
The Floodgate Trophy Women's Championship:-
The Woman rider with the greatest average speed over 10, 25 and 50 mile time trials.
Previous WinnersNot Awarded
The Handicap Bowl The rider with the greatest average speed on handicap over 10, 25, 50 and 100 mile time trials. Previous WinnersClayton Knight
The Satterley Trophy Road Race Championship:-
The rider with the best road race performances for the season.
Previous WinnersAndrew Ballentyne
The Pike Trophy Track Championship:-
The rider with the best track/grass track performances for the season.
Previous WinnersNot Awarded
The Men's Twilight Trophy Evening 10 Series:-
The Man gaining the most points in the evening 10 mile series.
 Andrew Ballentyne
The Women's Twilight Trophy Evening 10 Series:-
The Woman gaining the most points in the evening 10 mile series.
 Not Awarded
The George Bryson Trophy Fastest Women's 10 in year  Not Awarded
The 10 Trophy Fastest 10 in year  Andrew Ballentyne
The Reynolds Trophy Fastest Women's 25 in year  Not Awarded
The Grace Trophy Fastest 25 in year  Not Awarded
The Sid Meaton Trophy Fastest 50 in year  Not Awarded
The Century Trophy Fastest 100 in year  Not Awarded
The Stan Bryson Trophy Most Meritorious road race or track performance  Andrew Ballentyne
The Bilroy Trophy Fastest vet's 25 on age standard  Julia Freeman
The Reg Groom Trophy Most improved rider  Steve Chapman
The Ernie Innes Chain Awarded to the member considered most deserving for services to the club or for a particular event during the past year.   
The Vet's BAR Awarded to the rider with the greatest average speed on Vets Standard times over 10, 25 and 50 miles  Julia Freeman
B.A.R. Clubman Best All Round Clubman:-
The member gaining the most points from consistent attendance of club events and functions.
 Richard Jordan
The Maud Harrison Trophy Fastest lady in the club's open time trial Previous Winners 
The Farr-Longley Trophy Fastest Junior in a 10  Liam Jordan
The Junior B.A.R. Shield Junior rider with the greatest average speed over 10 and 25 mile time trials.Previous Winners 
The Molly Swann TrophyFastest Rider in a nominated 10  Andrew Ballentyne

The Twilight Trophies - 2016

Final Positions

Top 12 placings (out of 17) to count.
Points allocation: 20, 15, 12, 10, 8, 6, 4, 3, 2, 1 for 1st - 10th places
In the event of a tie, each rider will be awarded that position's points.

  19/04/2016 26/04/2016 03/05/2016 10/05/2016   24/05/2016 31/05/2016 07/06/2016 14/06/2016 21/06/2016 28/06/2016 05/07/2016 12/07/2016 19/07/2016 26/07/2016 02/08/2016 19/08/2016
Best 12 Total (All) Pos. Rider   Time Pos. Points Time Pos. Points Time Pos. Points Time Pos. Points Time Pos. Points Time Pos. Points Time Pos. Points Time Pos. Points Time Pos. Points Time Pos. Points Time Pos. Points Time Pos. Points Time Pos. Points Time Pos. Points Time Pos. Points Time Pos. Points Time Pos. Points
240 240 1 Andy Ballentyne         28.01 1 20 26.44 1 20 26.08 1 20       25.01 1 20 27.41 1 20 26.06 1 20 25.43 1 20                   26.38 1 20 25.46 1 20 25.20 1 20 26.22 1 20 25.17 1 20
30 30 2= Andy Bellingham               32.12 2 15                   32.03 2 15                                                            
15 15 3 Carol Keel         35.15 2 15                                                                                          
                                                                                                               
                                                                                                               

2015 result
2014 result
2013 result
2012 result
2011 result
2010 result
2009 result
2008 result
2007 result
2006 result
2005 result
2004 result

Winners of the MAUD HARRISON MEMORIAL Trophy

Winner of the Ladies Open 25 first held in 1940 / fastest lady in our Open 25/Open Hilly

 

1940 Miss N Gittens Rookery C C 1.12.56
1946 Miss S Courtney Rickmansworth C C 1.13.32
1947 Mrs S Farrell Yiewsley R C 1.08.21
1948 Miss J Rider Tottenham Phoenix 1.12.10
1949 Mrs S Farrell Yiewsley R C 1.07.15
1950 Mrs J Harris Apollo C C 1.07.49
1951 Mrs J Brooker South Eastern R C 1.06.48
1952 Miss J Minster Fountain C C 1.05.59
1953 Miss D Hardy Valkyries C C 1.10.00
1954 Miss D Hackney Mephisto C C 1.05.46
1955 Miss D Hackney Mephisto C C 1.07.28
1956 Mrs S Ball West Kent R C 1.05.08
1957 Miss M Robinson Manx Viking Wheelers 1.05.22
1958 Mrs S Ball West Kent R C 1.05.54
1959 Mrs J Bowers Rosslyn Ladies C C 1.04.05
1960 Mrs J Bowers Rosslyn Ladies C C 1.02.50
1961 Mrs J Bowers Roamer C C 1.04.19
1962 Mrs P Chamberlain Hounslow & Dist Whls 1.08.02
1963 Mrs B Burton Morley C C 59.25(*)
1964 Mrs B Burton Morley C C 1.01.37(+)
1965 Mrs B Burton Morley C C 59.40
1966 Mrs B Burton Morley C C 1.00.35
1967 MissJ Pitchford Oldbury & District C C 1.02.29
1968 Mrs B Burton Morley C C 1.00.11
1969 Mrs B Burton Morley C C 59.51
1970 Mrs P Pepper ColchesterRovers C C 1.05.23
1971 Mrs P Pepper ColchesterRovers C C 1.07.25
1972 not awarded    
1973 Mrs W Reynolds Easterley R C 1.12.36
1974 Mrs W Reynolds Easterley R C 1.09.20
1975 Mrs W Reynolds Easterley R C 1.09.38
1976 Mrs M Swann Easterley R C 1.06.56
1977 Mrs H Evans Gordans Valley C C 1.09.14
1978 Mrs M Hamon Verulam C C 1.13.07
1979 Mrs W Reynolds Easterley R C 1.10.08
1980 Mrs M Hamon Verulam C C 1.13.13
1981 Mrs M Hamon Verulam C C 1.07.42
1982 Mrs M Hamon Verulam C C 1.08.15
1983 Mrs A Mann Hainault R C 1.05.53
1984 Mrs F Browning Hainault R C 1.05.29
1985 Miss J Reynolds Easterley R C 1.11.22
1986 Miss S Fenwick Leo R C 1.08.31
1987 Mrs F Browning Leo R C 1.10.01
1988 not awarded    
1989 Miss K Miles CatfordCC 1.04.43
1990 Miss K Miles CatfordCC  
1991 J Unsworth Bath CC 1.15.59
1992 K Carr Crest CC 1.8.51
1993 Julia Reynolds Easterley RC 1.5.44
1994 R Freestone-King Verulam CC 1.8.36
1995 R Freestone-King Verulam CC 1.6.58
1996 not awarded    
1997 S Carter W.C.R.A. 1.7.45
1998 A Butler Norwood Paragon CC 1.13.02
1999 Julia Freeman Easterley RC 1.8.13
2000 D.Davidson Colchester Rovers CC 1.10.58
2001 L Milne GS Strada 1.12.40
2002 J Degiorgio API Bikes.com 1.21.08
2003 M Sears Terrydolan.com 1.12.27
2004 A Shuttleworth Chelmer CC 1.16.40
2005 J Freeman Easterley RC 1.8.55
2006 J Freeman Easterley RC 1.7.51
2007 A Shuttleworth Chelmer CC 1.27.28
2008 K Ward Team Economic Energy 1.20.53
2009 H Boatman Team Milton Keynes 1.10.14
2010 A Shuttleworth Chelmer CC 1.14.16
2011 C Lee Shaftesbury CC 1.8.55
2012 A Grundy Look Mum No Hands 1.9.51


(*) Competition Record - The first time a lady broke the hour
(+) National Championship.

Club Champions

Year Time Trials Road Race Track
  Scratch Handicap Ladies Junior Veterans    
1934 A.Banks            
1935 J.Scott            
1936 J.Scott J.Scott          
1937 J.Scott H.Newman          
1938 A.Banks L.Loader          
1939 A.Banks S.Bryson          
1945 H.Weddell            
1946 L.Stewart L.Stewart          
1947 L.Stewart S.Meaton   A.Scillitoe      
1948 B.Taylor B.Taylor   E.Lane      
1949 L.Stewart L.Kennington   F.Farr      
1950 George Reynolds A. Brown   J.Snook      
1951 J.Floodgate J.Cutmore P.O'Brien D.Gillespie      
1952 J.Snook J.Edwards W.Owen R.Smith      
1953 George Reynolds T.Satterly not awarded H.Pedder      
1954 George Reynolds T.Ellis Wendy Reynolds C.Hume      
1955 George Reynolds George Reynolds not awarded E.King      
1956 George Reynolds Len Unwin Wendy Reynolds L.Smith      
1957 George Reynolds George Reynolds Molly Swann A.McGuinness      
1958 George Reynolds J.Dowie Molly Swann A.McGuinness      
1959 George Reynolds Mrs.Molly Swann Molly Swann C.Wilson      
1960 W.Copp Mrs.Wendy Reynolds Wendy Reynolds not awarded      
1961 W.Copp Ron Neal Wendy Reynolds I. Back      
1962 George Reynolds M.Standing S.Ashby M.Standing      
1963 George Reynolds Ron Neal not awarded M. Askew      
1964 G.Reynotds S.King not awarded not awarded      
1965 not awarded not awarded not awarded not awarded      
1966 George Reynolds M.Evans not awarded S.Falshaw      
1967 S.Falshaw S.Falshaw not awarded S.Falshaw      
1968 George Reynolds P.Brewer not awarded C.Hayden      
1969 Alan McGuiness H.Edwards Molly Swann A. Cocking      
1970 C.Jackson Ron Neal not awarded A. Cocking      
1971 D.Atkinson H.Edwards not awarded S.Clark      
1972 D.Atkinson J.Wilson not awarded S.Clark      
1973 A.McGuinness Ron Neal not awarded S.Clark      
1974 S.Clark Mrs.Molly Swann Wendy Reynolds S.Clark      
1975 H.Edwards H.Edwards Wendy Reynolds A.Norris      
1976 Brian Unwin Mrs.Molly Swann Molly Swann A.Norris      
1977 Brian Unwin A.Norris Molly Swann not awarded      
1978 Brian Unwin M.Turner not awarded not awarded      
1979 Ron Neal A.McGuinness not awarded L.Dow      
1980 Ron Neal K.St.Ange not awarded L.Dow      
1981 A.Freeman A.Freeman not awarded Rob Stahl      
1982 Rob Stahl Rob Stahl not awarded Rob Stahl      
1983 Rob Stahl Miss T.Haines Julia Reynolds N.Dowie      
1984 G.Charlton G.Charlton Julia Reynolds C.Bush   A.Freeman  
1985 G.Charlton G.Charlton Julia Reynolds A.Budd   Miss Julia Reynolds  
1986 Andy Ballentyne C.Elliot Julia Reynolds A.Budd   Andy Ballentyne  
1987 Andy Ballentyne Paul Shoobridge Julia Reynolds not awarded   Andy Ballentyne  
1988 Andy Ballentyne D.Spencer Julia Reynolds Mark Edmonds   Andy Ballentyne  
1989 Andy Ballentyne Andy Ballentyne Julia Reynolds not awarded   Miss Julia Reynolds  
1990 Andy Ballentyne Mark Edmonds Julia Reynolds not awarded   Miss Julia Reynolds  
1991 Andy Ballentyne Brian Budd Julia Reynolds C.Cook   Andy Ballentyne  
1992 Andy Ballentyne Ron Neal Julia Reynolds not awarded   Miss Julia Reynolds  
1993 Mark Edmonds Paul Chora Julia Reynolds not awarded   Miss Julia Reynolds Andy Ballentyne
1994 Andy Ballentyne Paul Chora Julia Freeman not awarded   Mrs.Julia Freeman Andy Ballentyne
1995 Mark Edmonds Mark Edmonds Julia Freeman not awarded   Andy Ballentyne/R.Dore Andy Ballentyne
1996 Mark Edmonds Mark Edmonds Julia Freeman not awarded   Mrs.Julia Freeman Andy Ballentyne
1997 Andy Ballentyne Andy Ballentyne Julia Freeman not awarded   Mrs.Julia Freeman Andy Ballentyne
1998 Andy Ballentyne Andy Ballentyne Julia Freeman not awarded   Mrs.Julia Freeman Andy Ballentyne
1999 not awarded not awarded Julia Freeman not awarded   Andy Ballentyne Andy Ballentyne
2000 Mrs Julia Freeman Mrs Julia Freeman Julia Freeman not awarded   Andy Ballentyne Andy Ballentyne
2001 Alan Leighton Alan Leighton not awarded not awarded   R.Dore Andy Ballentyne
2002 Alan Leighton Alan Leighton not awarded not awarded   Paul Martin C.Burley
2003 not awarded not awarded not awarded not awarded   Paul Martin C.Burley
2004 Mark Edmonds Mark Edmonds Julia Freeman not awarded   Andy Ballentyne Andy Ballentyne
2005 not awarded not awarded Julia Freeman not awarded   Paul Martin Andy Ballentyne
2005 not awarded not awarded Julia Freeman J.Lewis   Paul Martin Andy Ballentyne
2006 not awarded not awarded Julia Freeman J.Lewis Mrs Julia Freeman Paul Martin Andy Ballentyne
2007 not awarded not awarded not awarded J.Lewis not awarded not awarded Andy Ballentyne
2008 G.Charlton G.Charlton not awarded not awarded Andy Ballentyne Andy Ballentyne Andy Ballentyne
2009 not awarded not awarded not awarded not awarded not awarded Andy Ballentyne not awarded
2010 not awarded not awarded not awarded not awarded not awarded Andy Ballentyne Andy Ballentyne
2011 Clayton Knight Clayton Knight not awarded not awarded Clayton Knight Andy Ballentyne Andy Ballentyne


Club Records

Club Time Trial Records (overall)
10 miles Rob Stahl 20.47 1983
15 miles Andy Ballentyne 34.43 1996
25 miles Mrs.Julia Freeman 53.51 1996
30 miles Mark Edmonds 1.04.36 1991
50 miles Mark Edmonds 1.49.24 1996
100 miles Rob Stahl 3.58.06 1983
12 hours Ron Neal 240.9 miles 1981
24 hours H.Edwards 403.937 miles 1975
Women's records
10 miles Julia Freeman 21.28 1996 (#)
15 miles Julia Freeman 35.29 1997
25 miles Julia Freeman 53.51 1996
30 miles Julia Reynolds 1.11.57 1988
50 miles Julia Freeman 1.56.51 2000
100 miles Julia Reynolds 4.17.59 1988
12 hours E.Longley 206.3 miles 1950
Tandem records
10 miles Graham CharIton & Dave Spencer 20.08 1987
25 miles Andy Ballentyne & Paul Chopra 53.48 1994
30 miles Andy Ballentyne & Graham CharIton 1.00.10 1988
50 miles Sid & Graham CharIton 1.44.20 1986
100 miles Sid & Graham CharIton 3.44.46 1986
12 hours standard distance 220 miles  
Trike records
10 miles Sid Charlton 24.01 1986
25 miles Graham CharIton 1.04.45 1987
30 miles Sid Charlton 1.17.04 1985
50 miles Sid Charlton 2.14.45 1985
100 miles Sid Charlton 4.49.13 1985
12 hours Sid Charlton 211.098 miles 1985
Juvenile records
10 miles Jim Lewis 23.07 2007
25 miles Steve Clark 1.02.42 1971
Juvenile girls' records
10 miles standard time 29.30  
25 miles standard time 1.16.00  
Junior records
10 miles Andy Budd 22.36 1985
25 miles Andy Budd 1.00.05 1985
Junior girls' records
10 miles standard time 27.30  
25 miles standard time 1.12.00  
Veterans 40-50 yrs' records
10 miles Paul Martin 22.05 2007
25 miles N.Piper 56.48 1983
30 miles Brian Budd 1.11.05 1987
50 miles Brian Budd 2.05.04 1988
100 miles Brian Budd 4.21.03 1988
12 hour Ron Neal 240.9 miles 1981
24 hours H.Edwards 403.937 miles 1975
Women Veterans 40-50 yrs' records
10 miles Julia Freeman 23.32 2013
25 miles Julia Freeman 1.00.15 2005
30 miles Julia Freeman 1.15.24 2005
50 miles Julia Freeman 2.5.02 2006
100 miles Molly Swann 4.37.53 1976
12 hours standard distance 211.849 miles  
Veterans 50-60 yrs' records
10 miles Andrew Ballentyne 21.43 2014
25 miles Brian Budd 54.41 1991
30 miles Brian Budd 1.10.17 1995
50 miles Brian Budd 1.53.59 1991
100 miles Brian Budd 4.13.02 1993
12 hour Stan Broom 221.13 miles 1991
Women Veterans 50-60 yrs' records
10 miles Julia Freeman 21.58 2014
25 miles Wendy Reynolds 1.01.56 1987
30 miles Wendy Reynolds 1.19.25 1984
50 miles Wendy Reynolds 2.12.49 1989
100 miles Wendy Reynolds 5.05.25 1988
12 hours standard distance 196.496  
Veterans 60-70 yrs' records
10 miles George Reynolds 24.28 1990
25 miles George Reynolds 1.00.35 1990
30 miles George Reynolds 1.13.07 1989
50 miles George Reynolds 2.10.50 1989
100 miles George Reynolds 4.49.12 1989
12 hour S.Broom 221.13 1991
Women Veterans 60-70 yrs' records
10 miles standard time 31.45  
25 miles standard time 1.21.17  
30 miles standard time 1.37.32  
50 miles standard time 2.48.45  
100 miles standard time 6.02.07  
12 hours standard distance 182.235 miles  
Club team records
10 miles Andy Ballentyne, Dave Spencer, Steve Freeman 1.06.43 1989
25 miles Mark Edmonds, Andy Ballentyne, Brian Budd 2.46.00 1993
30 miles Andy Freeman, Rob Stahl, Julia Reynolds 3.35.17 1983
50 miles Mark Edmonds, Andy Ballentyne, Paul Chopra 5.45.24 1993
100 miles Mark Edmonds, Andy.Ballentyne, Paul Chopra 12.22.27 1993
12 hours standard distance 670 miles    
Womens' team records
10 miles Julia Reynolds, Wendy Reynolds, Vicky Lescombe 1.12.40 1989
15 miles S.Ashby, Wendy Reynolds, R.Copp 2.03.10 1960
25 miles Julia Reynolds, Tracy Haines, Wendy Reynolds 3.13.34 1984
30 miles Julia Reynolds, Tracy Haines, Wendy Reynolds 4.05.20 1983
50 miles Wendy Reynolds, S.Ashby, R.Copp 7.02.56 1961
100 miles Julia Reynolds, Sue Fenwick, Wendy Reynolds 14.50.22 1988
12 hours standard distance 580 miles    


(#) National Championship record


Track event records
Age Distance (m) Record Holder Time Year
 Men's Sprint (Best Time in Competition) 
Junior 200m Club Standard 13.500  
Senior 200m Bill Swann 11.600  
30-34 200m Club Standard 13.500  
35-39 200m Club Standard 13.837  
40-44 200m Andrew Ballentyne 13.450 2004
45-49 200m Club Standard 14.538  
50-54 200m Club Standard 14.901  
55-59 200m Club Standard 15.274  
60-64 200m Club Standard 15.656  
65+ 200m Club Standard 16.047  
 Men's Sprint (Best Time in Qualifying Time Trial)
Junior 200m Club Standard 13.250  
Senior 200m Andrew Ballentyne 12.542 1998
30-34 200m Andrew Ballentyne 12.542 1998
35-39 200m Club Standard 13.581  
40-44 200m Club Standard 13.921  
45-49 200m Club Standard 14.269  
50-54 200m Club Standard 14.626  
55-59 200m Club Standard 14.991  
60-64 200m Club Standard 15.366  
65+ 200m Club Standard 15.750  
 Men's Pursuit
Senior 4000m Andrew Ballentyne 5:09.724 1994
Junior 3000m Club Standard 4:10.000  
30-34 3000m Andrew Ballentyne 3:51.029 1998
35-39 3000m Club Standard 4:16.250  
40-44 3000m Andrew Ballentyne 3:51.970 2004
45-49 3000m Andrew Ballentyne 3:57.92 2011
50-54 2000m Andrew Ballentyne 2.36.1 2014
55-59 2000m Club Standard 2:50.834  
60-64 2000m Club Standard 2:55.105  
65+ 2000m Club Standard 2:59.482  
 Men's Time Trial
Junior 1000m Club Standard 1:20.000  
Senior 1000m Andrew Ballentyne 1:13.917 1998
30-34 1000m Andrew Ballentyne 1:13.917 1998
35-39 1000m Chris Burley 1:19.513 2006
40-44 750m Andrew Ballentyne 57.881 2008
45-49 750m Club Standard 1:01.500  
50-54 500m Andrew Ballentyne 39.88 2014
55-59 500m Club Standard 43.050  
60-64 500m Club Standard 44.126  
65+ 500m Club Standard 45.229  
70+ 500m Club Standard 46.360  
 Women's Sprint (Best Time in Competition)
30-34 200m Club Standard 14.400  
35-39 200m Club Standard 14.760  
40-44 200m Club Standard 15.129  
45-49 200m Club Standard 15.507  
50+ 200m Club Standard 15.895  
 Women's Sprint (Best Time in Qualifying Time Trial)
30-34 200m Club Standard 14.000  
35-39 200m Club Standard 14.350  
40-44 200m Club Standard 14.709  
45-49 200m Club Standard 15.076  
50+ 200m Club Standard 15.453  
60+ 200m Club Standard 15.840  
 Women's Pursuit
Senior 3000m Club Standard 4:30.000  
Junior 2000m Club Standard 3:00.000  
30-34 2000m Club Standard 3:00.000  
35-39 2000m Club Standard 3:04.500  
40-44 2000m Club Standard 3:09.112  
45-49 2000m Club Standard 3:13.840  
50+ 2000m Club Standard 3:23.532  
60+ 2000m Club Standard 3:33.709  
 Women's Time Trial
Junior 500 Club Standard 43.050  
Senior 500 Club Standard 42.000  
30-34 500 Club Standard 43.050  
35-39 500 Club Standard 44.126  
40-44 500 Club Standard 45.229  
45-49 500 Club Standard 46.360  
50+ 500 Club Standard 48.678  
60+ 500 Club Standard 51.112  
Senior 1000 Tracy Haines 1:23.645 1986


Place to place records
1. The George, Wanstead to Southend and back N.Ashby 2.53.43 1961
2. The George, Wanstead to Clacton and back Standard time 6.15.00  
3. The George, Wanstead to Cambridge and back Standard time 4.45.00  
4. The George, Wanstead to Norwich and back Standard time 10.45.00  


Back to the Home Page Go to the top of the page